Typy opraw w kalendarzach książkowych

Typy opraw w kalendarzach książkowych

Tym co w wielu przypadkach decyduje o atrakcyjności kalendarzy książkowych, są ich oprawy, a dokładniej okleiny, które posłużyły ich wykończeniu. Rodzajów i typów oklein okładkowych jest bardzo wiele, co daje wiele możliwości w kwestii określania charakteru kalendarzy. Szczególnie w przypadku firmowych kalendarzy książkowych, duży wybór oklein daje również możliwość dobrania ich w taki sposób, aby kalendarze swoim wyglądem, a nawet kolorystyką były dopasowane do wizerunku zamawiającej je firmy.

Matowe okleiny do kalendarzy książkowych

Okleiny służące wykończeniu okładek kalendarzy książkowych różnią się między sobą niemal wszystkim. Na dobrą sprawę, okleiny można rozróżniać wedle najróżniejszych kluczy, lecz najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej naturalnym podziałem wydaje się być następujący:

  • okleiny ze skóry naturalnej
  • okleiny z ekoskóry
  • okleiny materiałowe
  • okleiny całodrukowane, papierowe

Wszystkie wyżej wymienione typy oklein mają swój indywidualny charakter, który sprawia, że jedne z nich wspaniale pasują do danej działalności, natomiast inne całkowicie nie nadają się do wykończenia okładek firmowych kalendarzy książkowych firm, działających w obrębie swojej branży.

Część ze stosowanych w produkcji kalendarzy oklein wspaniale nadaje się na tłoczenie logo, inne zaś są idealne w przypadku chęci drukowania dużych, pełno-kolorowych reklam na całej powierzchni okładki. Wszystkie rodzaje oklein mają swoje zalety i preferowane przeznaczenie, będąc jednocześnie okazją do wyprodukowania kalendarzy dokładnie pokrywających się z oczekiwaniami klienta.

Oprócz różnych możliwości umieszczania logo oraz treści reklamowych, okładki kalendarzy, w zależności od zastosowanej w ich produkcji okleiny, mogą zostać wzbogacane różnego rodzaju, dedykowanymi im dodatkami. Również technika druku, w przypadku konieczności umieszczenia reklamy na okładce w kolorze, jest mocno powiązana z rodzajem okleiny, powodując, że jedne techniki sprawdzają się wyśmienicie, natomiast inne zupełnie nie nadają się do danego rodzaju materiału. Poszczególne rodzaje oklein zostaną szczegółowo opisane w kolejnych artykułach.