Rodzaje okładek kalendarzy książkowych

Rodzaje okładek kalendarzy książkowych

Okładki, czyli najbardziej reprezentatywna część kalendarzy książkowych, to również okazja dostosowania kalendarzy do indywidualnych preferencji ich użytkowników. Kalendarze książkowe mogą bowiem być wykończone na co najmniej kilka sposobów, gdzie sposób wykończenia okładki zajmuje bardzo znaczące miejsce w hierarchii opcji dostosowywanie kalendarzy do potrzeb. Rodzaj okładki, poza względami estetycznymi, ma również odbicie w ich użytkowaniu, co sprawia, że ten bardzo praktyczny gadżet może zostać wykonany w taki sposób, aby całkowicie spełniać oczekiwania osób je użytkujące.

Oprawy twarde

Twarda oprawa kalendarzy książkowych z obszyciem

Najpopularniejszą odmianą okładek kalendarzy książkowychoprawy twarde, wykończone materiałem skóropodobnym. Okładki tego typu wykonuje się z wykorzystaniem tektury introligatorskiej, a dokładniej z 3 jej kawałków. Tektura (dwa kawałki) docinana jest na odpowiedni format, odpowiadający formatowi kalendarzy, stanowiąc bazę przedniej i tylnej części okładki. Trzeci kawałek tektury docinany jest na taką samą wysokość, co poprzednie, lecz szerokość uzależniona jest od objętości bloku kalendarzy, a funkcja jaką pełni jest usztywnienie grzbietu.

Zestaw trzech tekturek dokleja się (kaszeruje) do okleiny, zagina rogi i okładka jest gotowa do zawieszania bloków.

Produkcja kalendarzy książkowych z wykorzystaniem tektury introligatorskiej pozwala uzyskać dwa różne efekty. Efekt końcowy zależny jest bowiem od rodzaju tektury, którą wybierze się do wykonania oprawy. Tekturki dostępne są w 2 odmianach:

  • lita tektura introligatorska
  • lita tektura introligatorska wykończona gąbką

Wybór tektury ma wpływ na wygląd końcowych kalendarzy, jak również to w jaki sposb zachowuje się okładka w dotyku.

Lita tektura introligatorska umożliwia stworzenie okładki twardej i sztywnej, o jednolitej, idealnie płaskiej powierzchnii. Oprócz powyższych waloró, tektura taka daje możliwość uzyskania efektu „kańciastego” ształtu, który w części przypadków jest bardzo pożądany.

Drugim wariantem tektury jest ta, która wykończona jest miękką gąbką. Kalendarze wykonane z jej użyciem dają wrażenie delikatnie wypukłej powierzchnii przedniej oraz tylnej okładki, jednocześnie powodując, że oprawa ta jest jednostronnie miękka w dotyku. Takie tektury stosowane sa w produkcji kalendarzy książkowych najczęściej, gdzyż większości ludzi najbardziej odpowiadają jej włąściwości.

Oprawy miękkie

Oprócz twardych opraw opisywanych powyżej istnieją również takie, które można dowolnie wyginać. Czasami można spotkać się z określeniem ich mianem okładek „flexi”, które wspaniale oddaje ich charakter i własności. Okładki takie są na tyle giętnie, że umożliwiają nawet zrolowanie kalendarza wzdłuż jedo dłuższego boku. Oprawy fleksi, podobnie jak standardowe oprawy wykonywane z tektury introligatorskiej, wykończone są okleiną skóropodobną, która doklejana jest do giętkiego, wytrzymałego kartonu.

Każda z powyższych opraw ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. W kwestii wyboru idealnego kalendarza dla siebie, wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jedni wolą żeby kalendarz był sztywny, dający wrażenie solidności i elegancji, natomiast inni wolą cieńsze, elastyczne okładki, które bardziej kojarzą się z nowoczesnością i użytecznością.