Podział kalendarzy książkowych ze względu na wykończenie

Podział kalendarzy książkowych ze względu na wykończenie

Kolejnym, bardzo istotnym aspektem, który nierozłącznie powiązany jest z tematem kalendarzy książkowych, jest rodzaj ich wykończenia. Konkretyzując to określenie, koniecznym jest podkreślenie, że nie chodzi tu o rodzaj ich okładki, ale o sposób łączenia poszczególnych kart kalendarzy wraz z okładką, tworząc jednolity, spójny kalendarz.

Kalendarze książkowe pod względem wykończenia bloku i łączenia go z okładką dzielą się na:

  • kalendarze szyte nićmi
  • kalendarze spiralowane
  • kalendarze klejone
  • kalendarze szyte zszywkami

Jek z pewnością wynika z Waszych doświadczeń, które powiązane mogą być nie tylko z kalendarzami książkowymi, ale również z zeszytami szkolnymi, czy też innego rodzaju książkopodobnymi wydawnictwami wymagającymi zapisania w nich czegoś, wiecie, że niektóre wydawnictwa są wygodne w użyciu, a inne mniej. Najprawdopodobniej wszelkie Wasze doświadczenia (te dobre i złe), które wynikają z użytkowania najróżniejszych odmian notatników, powiązane sa właśnie ze sposobem wykończenia ich pod względem wykonania bloku i połączenia go z okładką.

Kalendarze książkowe szyte nićmi

Bloki kalendarzy książkowych szyte nićmi

Ten rodzaj kalendarzy książkowych jest najpopularniejszą, najbardziej cenioną i jednocześnie najdroższą formą wykończenia bloków. Metoda t polega na zszyciu tak zwanych legów z wykorzystaniem nici, w połączeniu z niewielką ilością kleju. Rozwiązane to daje najlepsze rezultaty z wszystkich innych dostępnych, co przekłada się na wygląd kalendarzy, ich trwałość i wygodę użytkowania. Bloki szyte nićmi dają się bezproblemowo otwierać do 180 stopni, pozostając otwarte na danej stronie. Dzięki możliwości łatwego ich otwarcia są one również bardzo użyteczne w momencie zapisywania w nich wszelkich informacji.

Spiralowane kalendarze książkowe

Kalendarze książkowe wykończone spiralą

Korzystanie z możliwości wykończenia kalendarzy metalową spiralą, umożliwia obniżenie kosztów ich produkcji oraz uzyskania całkiem dobrych własności ich użytkowania. Bloki kalendarzy wykonane z wykorzystaniem spirali, podobnie jak szyte nićmi, otwierają się szeroko i nie zamykają się samoczynnie, lecz nie są one aż tak trwałe. Mocno eksploatowany kalendarz książkowy na spirali jest również, z racji sposobu jego wykonania, narażony na uszkodzenia, a nawet na wypadanie pojedynczych kart.

Klejone kalendarze książkowe

Klejenie jest jedną z najtańszych i najszybszych metod produkcji bloków kalendarzy, lecz ta metoda pociąga za sobą wiele wad. Najistotniejsza wada takiego rozwiązania jest samoczynne zamykanie się kalendarza oraz mało komfortowe sporządzanie w nich zapisków, w monencie gdy na jednych z pierwszych stron kalendarza próbujemy zapisać coś na jego lewej stronie.

Kalendarze w tej formie wystepują jednak dość rzadko, a najczęściej można je spotkać w ofercie drukarń internetowych, które umożliwiają dowolne zagospodarowanie okładek kalendarzy własnym projektem graficznym.

Kalendarze szyte zszywkami

Ta odmiana kalendarzy w zasadzie związana jest wyłącznie z najmniejszymi ich odmianami. Takie niewielkie kalendarzyki świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które zawsze chcą mieć przy sobie kalendarzyk z zapiskami istotnych informacji i jednocześnie chcą, aby nie zajmował on zbytnio miejsca. Kalendarze takie produkowane są w sposób identyczny, jak szkolne zeszyty, czyli z wykorzystaniem cienkiego drutu, który w trakcie zszywania formowany jest w charakterystyczne zszywki, podobne do tych, które stosowane są w zszywaczach biurowych.