Papierowe, drukowane okleiny kalendarzy książkowych

Papierowe, drukowane okleiny kalendarzy książkowych

Okleiny papierowe są idealnym rozwiązaniem dla tych firm, które mają pomysł na unikatowe i efektowne zagospodarowanie całej powierzchni okładki zamawianych kalendarzy indywidualną grafika reklamową. Kalendarze książkowe z okładką papierową, która podlega indywidualnemu zadrukowi, to popularny gadżet wśród wielu firm. Kalendarze takie, to nie tylko praktyczny gadżet codziennego użytku, ale również wspaniała forma reklamy.

Jak powstają takie kalendarze? Proces produkcji bardzo niewiele różni się od produkcji kalendarzy z innego rodzaju okleinami, a zasadnicza różnica polega na odpowiednim przygotowaniu arkusza papieru do „naciągnięcia go na tekturę introligatorską, który to zestaw stanowi gotową okładkę kalendarza książkowego.

W przypadku tego rodzaju okładek najważniejszy jest proces projektowania grafiki, która ma zdobić kalendarz. W momencie, gdy projekt jest już gotowy, wystarczy go wydrukować na ani nie za cienkim, ani nie za grubym arkuszu papieru, a następnie pofoliować. Foliowanie jest o tyle istotną częścią procesu produkcyjnego, że folia pełni tu funkcję zabezpieczenia druku, wpływając na wydłużenie jego żywotności i trwałości.

Decydując się na złożenie zamówienia na kalendarze książkowe z okładką całodrukowaną, możliwe jest zastosowanie kilku interesujących dodatków, które mają bardzo pozytywny wpływ na wygląd kalendarza. Pierwszym z nich jest wspomniana wyżej folia, która może być matowa lub błyszcząca. W przypadku, gdy wybrana zostanie folia matowa, to możliwe jest również wzbogacenie okładki kalendarza wybiórczym lakierem UV, który umożliwia podkreślenie i wyodrębnienie z nadrukowanego projektu wybranych elementów, które będą wspaniale kontrastowały błyskiem, z matowym podłożem z folii.

Rzadziej stosowaną praktyką jest łączenie możliwości jakie daje oprawa całodrukowana i oprawa z okleiny skóropodobnej. Chodzi tu o możliwość zaprojektowania grafiki na całą powierzchnię okładki, który zostanie wydrukowany jak w przypadku standardowej oprawy całodrukowanej, lecz zamiast zastosowania lakieru UV możliwe jest wytłoczenie logo, lub innych elementów graficznych z kolorową folią. Technika ta zwana jest hotstampem i jest ona bardziej kojarzona z kalendarzami w oprawach skóropodobnych, niż drukowanych, lecz również i w tym przypadku metoda ta daje oszałamiające efekty.