Introligatorskie okleiny materiałowe

Introligatorskie okleiny materiałowe

Materiałowe okleiny introligatorskie, to najrzadziej spotykany sposób wykończenia okładek kalendarzy książkowych, lecz ma on swoich wiernych fanów. Okleiny tego rodzaju wyróżniają się bardzo miłą dla oka fakturą, która jednocześnie jest miłą w dotyku i ogólnie prezentuje się całkiem efektownie. Kolejną istotną zaletą jest fakt, że w ofercie producentów oklein znajduje się ich bardzo obszerna paleta kolorystyczna, co umożliwia dobranie ich do własnych potrzeb, dążąc do ujednolicenia kolorystyki kalendarzy, z kolorystyką firmową.

Jedną z nielicznych wad związanych z materiałowymi okleinami introligatorskimi jest brak możliwości wykonania na nich tłoczenia w sposób podobny do oklein ze skóry naturalnej lub poliuretanowej. Jedynym sposobem na znakowanie kalendarzy z okładkami z taką okleiną jest zastosowanie specjalnej folii do tłoczeń, która umieszczona między matrycą a okładką, zostaje przeniesiona pod wpływem nacisku i temperatury w formie wzoru określonego matrycą, na okładkę kalendarza. Na szczęście, kolorów i typów folii do tłoczeń jest bardzo wiele, więc firmy decydujące się na kalendarze z taką oprawą mogą swobodnie wybierać i dobierać je tak, aby idealnie pasowały do wybranego koloru okleiny.

Oprócz standardowych oklein materiałowych, istnieją również takie, które umożliwiają pełnokolorowy zadruk na całej powierzchni okładki, w sposób podobny jak wygląda to w przypadku opraw całodrukowanych. Ten specyficzny materiał daje możliwość druku metodą druku offsetowego, co daje pewność najwyższej jakości i odwzorowania nadruków, jak również ich trwałość i odporność na ścieranie. Kalendarze książkowe, które wykonane są z wykorzystaniem takiej okleiny wyglądają bardzo efektownie i atrakcyjnie, lecz ich cena jest mocno zbliżona do wysokiej jakości kalendarzy z okleinami z ekoskóry. Najpewniej właśnie z tego powodu większość firm decyduje się jednak na bardziej standardowe okładki w sowich kalendarzach, które zapewnią im oczekiwaną elegancję i prestiż w podobnej cenie.

Okładki kalendarzy wykonane z materiałowej okleiny introligatorskiej, to całkiem dobry wybór, gdyż odpowiednio zestawione ze sobą kolory oprawy i tłoczenia dają świetne efekty, a takie kalendarze wspaniale sprawdzają się w roli firmowych gadżetów. Jednocześnie, biorąc pod uwagę, że takie oprawy są mniej popularne od pozostałych, możliwe jest, że poprzez swoją małą dostępność, okażą się one bardziej atrakcyjne dla końcowych odbiorców takich gadżetów firmowych, co może przynieść bardzo pozytywne skutki.