Co charakteryzuje ekonomiczne kalendarze książkowe

Co charakteryzuje ekonomiczne kalendarze książkowe

Kalendarze książkowe to gadżet, który podobnie jak część innych produktów z grupy materiałów promocyjnych, może mieć charakter prestiżowy, jak również ekonomiczny. Na końcową cenę kalendarzy składa się wiele czynników i niemal w przypadku każdego elementu składowego można szukać oszczędności. Czym różnią się więc ekonomiczne kalendarze książkowe od swoich droższych, prestiżowych odpowiedników?

Na samym początku warto zastanowić się na jakich elementach kalendarzy można zaoszczędzić, jednocześnie nie tracąć zbyt wiele na ich atrakcyjności i funkcjonalności. Niewątpliwymi czynnikami, mającymi wpływ na końcową cenę kalendarzy są:

  • rodzaj oprawy
  • format
  • układ kalendarium
  • wykończenie bloku
  • dodatki

Ekonomiczne oprawy kalendarzy książkowych

Ekonomiczne oprawy kalendarzy książkowych

Jednym z najistotniejszych czynników, wpływających na koszt kalendarzy jest ich oprawa, a dokładniej okleina, którą jest ona wykończona. Biorąc pod uwagę szeroki wybór oklein, ich ogromne zróżnicowanie pod względem sposobu ich produkcji, naturalnym wydaje się, że część z nich będzie tańsza, natomiast inne okażą się być znacznie droższe.

Najpopularniejszą okleiną, która stosowana jest w produkcji budżetowych kalendarzy książkowych jest delikatnie połyskliwa okleina, z delikatną fakturą skóry. Kalendarze wykonane z jej udziałem z pewnością nie zaliczają się do najbardziej efektownych, ale równocześnie w 100% spełniają swoją rolę. Wadą najtańszych oklein jest brak możliwości tłoczenia na nich logo z efektem przebarwienia, co wymusza stosowanie folii do tłoczeń.

Trochę droższe, lecz już znacznie atrakcyjniejsze kalendarze produkowane są z użyciem okleiny znanej jako Vivela. Okleina ta charakteryzuje się matową, miłą w dotyku powierzchnią, bardzo dużą paleta kolorystyczną oraz świetnymi właściwościami przebarwień pod wpływem tłoczenia na gorąco. Oprawa ta ma również swój odpowiednik w wersji błyszczącej, który również nadaje się do tłoczenia z przebarwieniem.

Cena zależna od formatu kalendarzy

Koszt kalendarzy książkowych jest w bardzo dużym stopniu uzależniony od formatu kalendarzy, przez co firmy, chcące zaoszczędzić na wydatkach kalendarzowych, najczęściej decydują się na złożenie zamówienia na kalendarze w formacie A5. Format ten jest zdecydowanie wystarczający do codziennego użytkowania i większość osób nawet nie bierze pod uwagę kupowania kalendarzy mniejszych, czy też większych. Warto zaznaczyć, że najtańsze kalendarze książkowe w najtańszej okleinie w zasadzie występują wyłącznie w formacie A5.

Layout bloku kalendarza i jego wykończenie

Layout bloku kalendarza i jego wykończenie

To, w jakiego rodzaju blok został wyposażony kalendarza, jest kolejnym czynnikiem wpływającym na jego cenę końcową. Dostępnymi wariantami są blok dzienny oraz tygodniowy. Blok tygodniowy ma mniejszą objętość od dziennego i przez to jest wyraźnie tańszy od niego. Wynika to bezpośrednio z kosztów produkcji, na które składa się druk oraz papier, których nakłady są znacznie mniejsze w przypadku kalendarium tygodniowego.

Wpływającym na cenę kalendarzy książkowych czynnikiem, bezpośrednio związanym z blokami, są registry. Registry, co prawda występują w każdym kalendarzu ze standardowym blokiem dziennym lub tygodniowym, lecz to w jaki sposób odbiją się one na cenie zależy od tego czy będą one drukowane, czy też wycinane. Bloki z registrami drukowanymi są znacznie tańszym wariantem od kalendarzy z wyciętymi registrami.

Dodatki do kalendarzy książkowych

Dodatki do kalendarzy książkowych

Dodatki, jak już sama nazwa wskazuje, im będzie ich więcej, tym kalendarz będzie droższy. Standardowym dodatkiem, który występuje we wszystkich typach kalendarzy i jednocześnie nie ma wpływu na cenę kalendarzy jest tasiemka do zaznaczania stron w kalendarzu. Wszystkie pozostałe dodatki, jak gumka do zamykania, metalowe blaszki z logo itd., powodują zwiększenie kosztów produkcji kalendarzy, co przekłada się na ich wyższą cenę końcową.

Jednym z niewielu dodatków, na które decydują się firmy szukające oszczędności, są wklejki reklamowe. Wklejki sa stosunkowo tanim rozwiązaniem, ale dają bardzo cenną możliwość indywidualizacji każdego kalendarza, poprzez zamieszenie w jego wnątrzu strony z informacjami o firmie, a nawet jej ofertą.

Dla chcącego nie ma nic trudnego! Jeśli faktycznie zależy Wam na tanich kalendarzach firmowych, to z pewnością, przy odrobinie wyrzeczeń związanych z ich estetyką i drobnymi uniedogodnieniami związanymi z ich użytkowaniem, uda Wam się takie nabyć i jednocześnie w pełni cieszyć się możliwością korzystania z nich w codziennych obowiązkach.