Bloki kalendarzy książkowych

Bloki kalendarzy książkowych

Wśród kalendarzy książkowych, poza rodzajami opraw, panuje podział uwzględniający rodzaj i typ bloków w nich zastosowanych. Podziała ten jest niezmiernie istotny, gdyż każdy użytkownik kalendarzy książkowych ma swoje przyzwyczajenia i upodobania, jak również inny sposób korzystania i pracy z tego rodzaju terminarzami. To właśnie bloki kalendarzy umożliwiają dobranie kalendarzy dokładnie pod swoje preferencje, stając się idealnie dopasowanym kompanem codziennych zajęć. Jakie są więc rodzaje bloków i czym się charakteryzują?

Najogólniej bloki kalendarzy można podzielić na:

  • dzienne
  • tygodniowe

gdzie każdy z nich może występować w różnych formatach.

Bloki kalendarzy w układzie dziennym

Bloki kalendarzy książkowych w układzie dziennym

Kalendarze dzienne, bo tak określane są te, których bloki posiadają layout dzienny, charakteryzują się tym, że każdemu dniu w zakresie od poniedziałku do piątku poświęcona jest jedna, pełna strona, natomiast weekendy znajdują się na jednej, współdzielonej karcie.

Ten rodzaj bloków jest idealnym dla wszystkich tych, którzy potrzebują więcej miejsca na zapisywanie informacji o spotkaniach i innych ważnych treści. Większość bloków umożliwia nawet rozplanowanie każdego dnia co do godziny, dzięki przejrzystej tabelce, z wyznaczonymi godzinami.

Bloki kalendarzy w układzie tygodniowym

Kalendarze tygodniowe, to takie, których układ, w porównaniu do kalendarzy dziennych, jest „skompresowany” do prezentacji całego tygodnia na dwóch sąsiadujących ze sobą kartach kalendarza. Taki layout bloku daje możliwość wglądu w plan całego, aktualnego tygodnia, co jest szczególnie cenione przez osoby, które lubią mieć łatwy i szybki dostęp do wszystkich zaplanowanych na najbliższy czas wydarzeń.

Wadą tego rodzaju bloku jest mniejsza ilość miejsca służącego zapisywaniu notatek oraz brak tabelki godzinowej, lecz duża część użytkowników kalendarzy książkowych radzi sobie z takimi blokami wyśmienicie.

Wygoda użytkowania kalendarzy w różnych ukłądach

Kalendarze dzienne i tygodniowe mają swoich zwolenników, którzy cenią je za to jakimi są. Mimo, że kalendarze książkowe, obojętnie jakie by one nie były, zawsze są niezmiernie praktyczne i ułatwiają codzienną pracę, to jednak z każdym ich typem łączą się zalety, jak również wady.

Najpoważniejszą wadą kalendarzy dziennych jest ich objętość, z którą łączy się całkiem niemała waga. Oznacza to, że ludzie, którzy cenią sobie kompaktowe rozmiary gadżetów codziennego użytku, mogą nie być nazbyt zadowoleni z wyboru takich właśnie kalendarzy. Największą jednak zaletą kalendarzy dziennych jest, wspominana wyżej, duża ilośc miejsca do pisania.

Kalendarze tygodniowe, jeśli komuś nie zależy na możliwości pisania rozległych notatek, sa idealne ze względu na swoje praktyczne rozmiary oraz wagę. Nie bez znaczenia jest również cecha kalendarzy tygodniowych, która umozliwia łatwy wgląd w całość zadań zaplanowanych na dany tydzień, co w połączeniu z tasiemką do zaznaczania aktualnie używanej strony daje niezmiernie praktyczny i funkcjonalny kalendarz codziennego użytku.

Wybór rodzaju bloku jest kwestią indywidualną. Przed zakupem kalendarza warto zastanowić się nad sposobem w jaki będzie się z niego korzystać i wybrać go zgodnie z planowanym przeznaczeniem.